V rámci našich rozhovorů jsme Vám představili už řadu osobností – od paní ředitelky neziskové organizace ČMELÁČEK z.s., přes její zaměstnance, dobrovolníky až po rodiče postižených. Chtěli jsme dát proto prostor také handicapovaným, kteří mají o denním stacionáři, potažmo o ČMELÁČKU z.s., hodně co říct. Proto jsme pro toto číslo vybrali usměvavou Šárku, jednu z našich čmeláčích princezen. Svým zpěvem i každodenním úsměvem září na všechny okolo. A tak pro Vás máme jedinečný rozhovor s ještě zajímavějším obsahem.

Ahoj Šárko, mohla by ses prosím našim čtenářům stručně představit?

Ahoj, jmenuju se Šárka a je mi 26 let. Ráda zpívám, tancuju, oblíbila jsem si jízdu na koni a mám ráda všechna zvířata, hlavně psy. Ve volném čase poslouchám hudbu nebo audio knihy, čtu a moc se těším z toho, když můžu jet na nějaký výlet nebo akci.

Nedávno ses připojila k dalším handicapovaným Čmeláčkům v rámci denního stacionáře. Jak se Ti tam líbí?

Ve stacionáři jsem moc spokojená, protože se mi asistenti věnují. Společně vaříme nebo si hrajeme s terapeutickým pejskem, když máme canisterapii. Užíváme si muzikoterapii a dokonce i zpíváme s paní ředitelkou. Už jsem navštívila i solnou jeskyni nebo bowling a moc se mi tam líbilo.

Našla sis už určitě i nové kamarády a záliby. Co Tě baví nejvíce?

Ano, našla jsem si nové kamarády, se kterými si ráda povídám. Baví mě všechno to vyrábění zajímavých a hezkých věcí. Maluju si a když je hudba, tak si i ráda zatančím. A když si chci zacvičit, máme k tomu ve Čmeláčku velký gymnastický míč.

Slyšeli jsme Tě, jak krásně zpíváš – jde vidět, jak moc Tě to baví. Na plese budete mít spolu s dalšími Čmeláčky
vystoupení, už se těšíš?

Plesu se zúčastním letos poprvé a jsem plná očekávání, co mě tam potká. Nacvičujeme písničky, abychom mohli našim rodičům zatančit a ukázat jim, co jsme se naučili.

V čem je ČMELÁČEK z.s. pro Tebe jiný, než jiné organizace, kam jsi docházela/docházíš za zábavou a učením?

Čmeláček je jiný v tom, že se nám asistenti intenzivně věnují. Píšeme, počítáme, čteme, abychom to nezapomněli , což je hodně důležité. Taky tam panuje dobrá nálada a skvěle se bavíme. Dokonce máme komunikační kolečko, což jsem dosud nikde neměla a je to pro mě novinka. A podle nálady hrajeme i společenské hry.

Cítíš se s dalšími Čmeláčky příjemně?

Ano, cítím se moc dobře. Mám fajn kamarády, s kterými je legrace. Učím se novým věcem, např. jsem se poprvé zúčastnila nakupování surovin na naše pravidelné úterní vaření. Když jsem se zúčastnila diskotéky spolu s plánovaným přespáním ve Čmeláčkovi, poznala jsem nové kamarády, a už se moc těším na únor, kdy bude taková akce znovu. A pak už bude březen a to bude ples. A abych nezapomněla, moc se mi líbila návštěva Dolní oblasti Vítkovic, tam jsme navštívili Svět techniky.

A ještě jeden dotaz pro maminku Šárky: Vnímáte u Vaší dcery pokroky, změny za tu dobu, co je ve ČMELÁČKOVI? Pociťujete, že je více spokojená nebo dokonce více nadšená?

Pokud zhodnotím těch pár měsíců, kdy Šarča stacionář navštěvuje, tak můžu říct, že je veselá, do Čmeláčku se těší, naučila se spoustu věcí, a to hlavně díky přístupu asistentů. Nesedí v koutě a nenudí se. Nadšená je určitě z canisterapie, protože miluje zvířata, ale je toho více. Pořád se něco děje, což Šarča, která je hodně společenská, oceňuje. Chtěla bych tímto všem poděkovat, neboť práce s těmito klienty asi není každý den jen zábava, ale je to náročné povolání.

Děkujeme mnohokrát Šárce i její mamince za krásný a autentický rozhovor. Moc si vážíme, že jste s námi i čtenáři sdílely vlastní pocity i názory. Ať se Vám daří 🙂
Rozhovor i další články si můžete přečíst v 13. čísle našich Čmeláčkových novin – leden 2018.