Jsme partneři projektu SPOLEČNĚ V RYTMU BLUES

Projekt realizovaný v rámci Fondu malých projektů v Euroregionu Silesia
Program Interreg Česká Polsko v období 2021 – 2027.

Priorita 4 – Spoluprace instituci a obyvatel
Cil 4.2 – Prohloubení přeshraničních vazeb obyvatel a institucí česko-polského pohraničí

Stručný popis projektu:

Cílem projektu: „Společně v rytmu blues“ je integrace osob se zdravotním postižením a možnost aktivního zapojení do kultury účastí na koncertech bluesových kapel (z Polska a České republiky). Koncerty se budou konat v pátek 5. září 2025 v Rekreačním centru „Olza“ na ulici Kolejowa v Olze. Datum není náhodné, akce připadne na mezinárodní týden blues. Cílovou skupinou projektu budou osoby se zdravotním postižením z Polska nebo České republiky. Akce bude otevřená, zúčastní se jí centra a sdružení zabývající se osobami se zdravotním postižením, skupina dobrovolníků a pečovatelů, stejně jako zájemci o kouzlo bluesové hudby z polsko-českého pohraničí. Přidanou hodnotou projektu bude vytvoření základny pro integraci nových akcí, budeme se moci vystavit kontaktu a spolupráci s našimi lidmi ze zahraničí.

 Cíle projektu:

– prohloubení spolupráce v sociální, kulturní a sportovní oblasti v euroregionu, včetně spolupráce nevládních organizací,

–  posílení vzájemné důvěry a integrace obyvatel, výměna zkušeností a osvědčených postupů.

Žadatel: Powiat Wodzisławski (Polsko)

 Partner: ČMELÁČEK z.s (Česká republika)

 Rozpočet malého projektu:

Způsobilé výdaje: 7 666,49 EUR

Financování z EFRR: 6 133,19 EUR (80 %)

důležitá sdělení

Plánované sanitární dny pro rok 2025

3. 7. - 4. 7. 2025

22. 12. - 31. 12. 2025

O NÁS

ČMELÁČEK z.s. je nestátní nezisková organizace, která usiluje o zlepšení kvality života dětí i dospělých lidí s mentálním a kombinovaným postižením včetně poruchy autistického spektra.
Ne jednou za měsíc, ne jednou za rok, ale každý den věnujeme svůj čas a energii těm, kteří to skutečně potřebují, tedy našim klientům a jejich pečujícím a příbuzným.

S NÁMI ŽIVOT ŽIJEŠ!!!

Tak zní naše motto, které stejně jako myšlenku založit naši organizaci ČMELÁČEK z.s. přivedla na svět současná předsedkyně výboru spolku a zároveň ředitelka a sociální pracovnice sociální služby denní stacionář Andrea Hájková.

Motto má za cíl vyjádřit, že klienti s organizací svůj život skutečně aktivně žijí. Vyjadřuje, že organizace je aktivně zapojena do života klientů a jejich rodin a podporuje je v rámci jejich každodenního života a ne pouze v rámci formálních služeb.

OD MYŠLENKY K CÍLI

Z nepřízně osudu se stala životní výzva. V roce 2010 čelila paní Andrea Hájková tíživé životní situaci. Lékaři jí právě diagnostikovali nádor v mozku a sdělili jí, že její zdravotní stav je velmi vážný. Paní Andrei bylo v té době jen 36 let a pokračovala ve studiu druhé vysoké školy. Navíc vedla vlastní podnikání a starala se o dvě děti.

Údery osudu přišly jeden po druhém – lékaři jí doporučili, aby ukončila své studium, předala správu firmy někomu jinému a plně se soustředila na zajištění rodiny a předoperační přípravy. Tváří v tvář této nepříznivé diagnóze a rizikům, které ji čekají, se paní Andrea ocitla v průlomovém bodě svého života.

Místo rezignace se Andrea rozhodla bojovat. S odhodláním a nadějí v srdci podstoupila náročnou operaci mozku. V den samotného zákroku byla velmi vystrašená a plná obav, jestli to celé dobře dopadne. „Bála jsem se, zda se po probuzení z narkózy ještě budu sama sebou, zda budu moci dál normálně fungovat a myslet jako dříve“. Mozek je totiž velice složitý orgán a jakýkoliv zásah do něj může mít fatální následky. Andrea si v obavách říkala, že pokud operace dopadne dobře a přežije ji, bude se chtít postarat o někoho, kdo nemá to štěstí a jeho mozek není úplně zdravý.

„Přestože to pro mne bylo fyzicky i psychicky opravdu náročné, dokázala jsem se z toho nějak vynořit a pomalu jsem se začala zotavovat“, říká Andrea.

Právě tato osobní zkušenost s vážnou nemocí a obtížnou životní situací dala paní Andreji novou motivaci a cíl. „Během rekonvalescence jsem si uvědomila, jak cenné je mít kolem sebe lidi, kteří poskytují oporu a péči. Rozhodla jsem se proto svou životní energii a zkušenosti věnovat těm, kteří to potřebují nejvíce – lidem se zdravotním postižením a jejich rodinám.“

Tak vznikl zárodek myšlenky založit organizaci, která by těmto lidem poskytovala komplexní podporu. Paní Andrea se dala do práce a v roce 2013 se svými blízkými a přáteli oficiálně založila neziskovou organizaci ČMELÁČEK, z.s. Jejím cílem bylo vytvořit zázemí, kde by děti, mládež i dospělí s mentálním a kombinovaným handicapem mohli rozvíjet své schopnosti, získávat nové dovednosti a zapojovat se do běžného života.

Příběh paní Andrey a její osobní zkušenost s vážnou nemocí tak daly život organizaci ČMELÁČEK z.s., která se stala důležitou oporou pro lidi se zdravotním znevýhodněním a jejich rodiny v moravskoslezském regionu.

 

PROČ ČMELÁČEK?

Organizace ČMELÁČEK z.s. získala svůj název podle čmeláka, který je známý tím, že i přes svou relativně drobnou velikost a zdánlivou křehkost dokáže úspěšně létat a plnit důležité funkce v přírodě.

ČMELÁČKEM v názvu upozorňujeme na důležitou roli i těch „opomíjených“ členů společnosti – v tomto případě lidí s intelektovým znevýhodněním. Podobně jako čmelák, jehož význam v ekosystému je často zastíněn pozorností věnovanou včelám, tak i tito lidé mohou hrát pro společnost velmi cennou a nezastupitelnou roli, která je často přehlížena. Název tak vyjadřuje snahu poukázat na hodnotu a schopnosti těch, kteří nejsou na první pohled výrazní či úspěšní, ale ve skutečnosti mají co nabídnout. Organizace ČMELÁČEK z.s. tak usiluje o to, aby tito lidé nebyli marginalizováni, ale aby jejich jedinečné přínosy byly oceněny a využity.

S NÁMI ŽIVOT ŽIJEŠ

POMOZTE NÁM POMÁHAT

Staň se dobrovolníkem ve Čmeláčku

Rádi Vás uvítáme v našich řadách a přivítáme pomoc se Čmeláčky.

DOBROVOLNÍK

Rádi uvítáme jakoukoliv pomoc při organizaci víkendových pobytů, letních táborů a výletů.

DÁRCE

Rádi přivítáme jakoukoliv finanční nebo materiální pomoc. Podpořit nás můžete několika způsoby.